تبلیغات
« روستای شیخ شبان » - معرفی // آستانه مقدسه حضرات امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون (س) شهرکرد

" با نام و یاد خداوند متعال "
« اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم »
این وبلاگ ( و همچنین وبلاگ های sheikhshaban.blogfa.com و sheikhshaban.persianblog.ir ) با هدف معرفی مطلوب روستای شهیدپرور و سادات نشین شیخ شبان ( از توابع شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری )، حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع)، شهدای روستا و ...، توسط برادر کوچک شما؛ سید احمد احمدی شیخ شبانی، طراحی و تقدیم علاقمندان می گردد.
امید که مورد قبول حق تعالی، خشنودی ساحت مقدس حضرت ولی عصر؛ آقا امام زمان (عج) و امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) و رضایت بینندگان و خوانندگان ارجمند قرار گیرد.
نظرات ، انتقادات و پیشنهادات ارزشمند و سازنده تان را ارج می نهیم.
• تلفن تماس :
09133815102
09138805811
« بهره برداری از مطالب این وبلاگ ؛ با ذکر منبع ، بلامانع است. »

سید احمد احمدی شیخ شبانی

جستجو

 

معرفی // آستانه مقدسه حضرات امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون (س) شهرکرد

شنبه 19 شهریور 1390   07:22 ب.ظ


نوع مطلب :

بقعه متبرکه " حضرات امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون ( علیهما السلام ) "
مشهور به " دو معصوم ) " یا " دو خاتون ) "
در شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری )

*********

     Image

     حضرات امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون ( علیهما السلام ) ، مشهور به امامزادگان دو معصوم یا دو خاتون (ع) ؛ دختران ابراهیم مجاب از فرزندان حضرت امام موسی ابن جعفر ( علیه السلام ) در شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) مدفون می باشند.
     این بقعه متبرکه در ضلع غربی خیابان ولی عصر (عج) جنوبی شهرکرد و هسته مرکزی اولیه شهر بر روی قبور مطهر این بزرگواران قرار گرفته و محل زیارت عاشقان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت (ع) است.
     از دوره اتابکان در قرن هفتم هجری قمری، ساختمانی بر روی قبور این امامزادگان (ع) احداث که در دوره مشروطیت به دستور امام جمعه وقت تخریب و ساختمان فعلی جایگزین آن شده است. 
    بقعه مبارک امامزادگان دو خاتون (ع) شهرکرد، شامل پیش ایوان ستون دار سنگی، سردر، هسشتی و ساختمان اصلی است. سر در با کاشی های هفت رنگ قاجاریه تزئین و در بالای آن کتیبه سنگی با اشعاری ، معرف بانی و تاریخ ساخت آن و نقش شیر و خورشید بر روی کاشی در بالای کتیبه سنگی است. بر بدنه هشتی دو کتیبه با اشعاری در مدح و معرفی امامزادگان (ع) نصب شده است. بقعه اصلی دارای ایوان ستون دار سنگی است. ساختمان بقعه دارای پلان چند ضلعی و گنبد آجری است.
   * ضمناً شهر شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) ، در ۳۹ کیلومتری روستای شیخ شبان ( و آستان مقدس حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد(ع) ) قرار دارد.

********
سید احمد احمدی شیخ شبانی


نوشته شده توسط : سید احمد احمدی شیخ شبانی